Půjčovny ve světě

Původní idea půjčování psů, ale i dalších zvířat jako koček, králíků nebo ptáků, pochází z Japonska. V roce 2000 existovalo v Tokyu „pouhých“ sedmnáct půjčoven psů a v roce 2007 už jich bylo 134. Jednou z několika půjčoven je i „Janet Village“, kde je možné si vypůjčit jednoho ze čtyřicetiosmi psů, jejichž fotografie jsou vystaveny před vchodem, stějně jako třeba jídelní lístek před resturací.

Fotografie nabízených psů jsou vystaveny před vchodem do půjčovny, stejně jako třeba jídelní lístek u vchodu restaurace.

Půjčit si psa z „Janet Village“ přijde na 1 500  jenů (v přepočtu necelých 350,- Kč) za hodinu, podobně cenově je na tom i další známá síť psích půjčoven v Japonsku, Puppy the World, kde hodina přijde přibližně na stejnou částku a celý den pak na 8 000 jenů (v přepočtu necelých 1 800,- Kč). Největší zájem o vypůjčení je pochopitelně přes víkendy, kdy mají lidé volno a čas.

V Japonsku populární služba půjčování zvířat nemohla zůstat bez povšimnutí a podnikatelé v ostatních zemích začali se šířením této, obzvláště pro Evropany, kontroverzní služby. Z Asie se psí půjčovny rozšířili do Spojených států, Kanady, a postupně i do Evropy.

Central Park v New Yorku je ideálním místem pro venčení psa

Central Park v New Yorku je ideálním místem pro venčení psa

Nejznámější je v současnosti určitě americká půjčovna psů FLEXPETZ, která vznikla v roce 2005 a dle informací na svých webových stránkách je určena zejména pro lidi, kteří mají rádi psí společnost, ale kvůli různým omezením si nemohou dovolit pořídit psa vlastního. Tím omezením však určitě nejsou finance, neboť členství v klubu FLEXPETZ je velice nákladné. Za rok pravidelného půjčování psa čtyřikrát do měsíce klient zaplatí minimálně $3,500 (v přepočtu necelých 70 000,- Kč)! Více informací o cenách a ceník naleznete na stránce „Kolik to stojí?“.

Aktuálně se pobočky FLEXPETZ nacházejí v New Yorku, Los Angeles a Londýně. V plánu je brzké otevření poboček v San Franciscu, Bostonu, Washingtonu a Paříži. Například v Massachusetts byla pobočka zrušena a služba prohlášena za ilegální. Zajímavé navíc je, že provozovatelka a majitelka této půjčovny, Marlena Cervantesová, je sama odbornicí na psy a službu hají tím, že půjčovaní psi většinou pocházejí z útulků a je s nimi zacházeno o mnoho lépe, než tam odkud pocházejí.

Vložit komentář

Náš Facebook
Anketa
  • Co si myslíte o službě půjčování psů?

    Ukázat výsledky

    Nahrávání ... Nahrávání ...
Pomozte zvířatům